Kültéri, napfénynek, esőnek kitett kerti bútorokat gyakran készítik időjárásálló egzotikus (egzóta) fából, de a nagyobb faszerkezetek az előtetők, teraszok, kocsibeállók, pergolák, szaletlik anyaga legtöbbször fenyő. A különböző fenyőfajták vízállósága is különböző. A faanyagot azonban sokszor nem az időjárás-állósága szerint választják ki. Egyre inkább az ár dönti el, miből építtetjük, építjük az árnyékot adó, csapadéktól óvó pihenőhelyeket. A natúr fenyőfélék világos tónusa, szép erezete esztétikai élményt jelent. A világos felület kellemes, derűs érzést áraszt.
A gerendaszerkezeteket többnyire csapolással alakítják ki, esetenként szög - illetve csavar kötéssel rögzítik az elemeket.
A helyszínen végzett fűrészeléssel, véséssel kialakított felületek érdesek, a becsorgó víz sokáig az illesztésben marad, áztatja, korhasztja a fát, táptalajt biztosít a fát roncsoló gombáknak. Az illesztéseket emiatt ajánlatos ragasztással is megerősíteni, ezzel kizárható a víz a hézagosan illeszkedő felületek közül, csökkentve a víz károsító hatását.
A kültéri használatra készülő faszerkezetek ragasztására a csapragasztó speciális összetevőinek köszönhető reológiai tulajdonságai miatt jól beszívódik a fa pórusaiba, nem folyik ki a furatokból, hézagokból, így ott marad, ahol szükséges, kitölti a csapolási üregeket, hézagokat. Térkitöltő anyagának köszönhetően a vastagabb ragasztóréteg teljes keresztmetszetében gyorsan szárad. A megszáradt ragasztóréteg a fához hasonlóan forgácsolható, fűrészelhető, reszelhető, csiszolható. A ragasztó vízállósága megfelel a DIN68603/D3 vízállósági fokozatnak, illetve az EN 204 Európa szabványnak. A présidő 30°C-on 15 perc. Ezután már csak a farostok roncsolódásával bontható a kötés. A ragasztóanyag száradás után nyers színű, a fa színétől nem üt el.
Nagy teherbírású, nyári melegnek, esővíznek kitett gerendák ragasztására (tömbösítésére) D4 vízállóságú (un. főzésálló) ragasztó ajánlott, ami a HOLZ 3202 ragasztó és egy speciális térhálósító a PIC-1 keverékeként, a helyszínen állítható elő. A keverést követően kb. 8 órán (az ún. fazékidőn) belül lehet felhasználni. A D4 vízállóságú, szintén vizes diszperziós 1 komponensű változat a sikeres laboratóriumi próbák után ipari tesztelésnél tart, remélhetően még idén piacra kerül.
A víz, a fagy, a napfény (UV sugárzás), illetve a gombák okozta kékkorhadás azonban rövid idő alatt elszínezi, elcsúfítja a felületet. A színtelen fakonzerváló anyagok, alapozók a gombás fertőzés ellen ideig-óráig védenek, de az ultraibolya sugárzás a fa sejtszerkezetét, cellulóztartalmát roncsolja, miáltal a felület egyre sötétebbé, szürkébbé válik. Az építmény felületének megóvására a kereskedelem sokféle megoldást ajánl. A különféle pigment nélküli olajok, vékony- és vastag lazúrok az UV sugárzás anyagroncsolódása ellen nem védenek, a pigmentált fedőréteg elfedi a fa eredeti szépségét. A tűzveszélyes oldószeres lakkok a felhordás (ecsetelés, szórás) során a felhasználó egészségét károsítják, idővel a szerves oldószer teljes elpárolgása miatt a lakkréteg felhólyagosodhat, rideggé, töredezetté válik, a víz bejut a lakkréteg alá, táptalajt biztosítva a gombáknak.
A VODICSKA KFT a PUR-6 vizes diszperziós lakkok fényes, selyemfényű és matt változatát gyártja. A poliuretán alapú vizes diszperziós lakk szerves oldószert, egészségre ártalmas komponenseket nem tartalmaz. Jól terül, jól nedvesíti a fát, gyorsan szárad. Mivel a megszáradt lakkréteg maradék nedvességtartalma a levegő nedvességtartalmával állandóan egyensúlyban van, így sohasem válik rideggé. A flexibilitása révén követni tudja a fa mozgását, nem hólyagosodik, nem repedezik. Nem engedi a csapadékvizet a fába szívódni. A lakk összetevői között kétféle UV stabilizátor fejti ki hatását.
Az egyik komponens a fa rostjainak elszíneződését akadályozza meg, míg a másik a lakk molekuláinak stabilizációját erősíti. Hosszú időn át megtartja eredeti színtelenségét, a fa színtónusát sem változtatja meg.
A környezetbarát anyagok felhasználásával tartós, esztétikus kellemes pihenőterek alakíthatók ki.
Bővebb információ:
dr. Vodicska Miklós